Via Ferrata Rakousko-2.nejlehčí zájezd (Attersee, Postalm, Leadership, Mein land)

Tři dny v Alpách a 4 ferraty. Dech-beroucí výhledy ze skály vysoko nad jezerem. Výzva v podobě zážitkové ferraty v kaňonu vysoko nad horskou řekou. Budeš přeskakovat z jedné strany soutěsky na druhou. Přechod přes několik zavěšených lanových mostů. Lezení uvnitř skály, průrvou, v jeskyni a vedle vodopádů. Na tento zájezd jen tak nezapomeneš.

První den:
Attersee Mahdlgupf ; obtížnost C/D; převýšení 600 m; vrchol 1261 m; výchozí bod v 490 m n.m.; doba lezení cca 3h
7:00 výjezd z Prahy. Možnost nastoupit na trase Praha-Benešov-Tábor-České Budějovice-Kaplice (vzdálenost 347 km; doba jízdy 04:07)
11:15 příjezd k jezeru Attersee do obce Weisenbach; relax u jezera, dobrovolné koupání; svačina, navlečení ferrata výbavy, odborná instruktáž k ferrata lezení a výbavě
12:15 pěší přesun k ferratě, lezení (lezení na severní stěně trvá asi  3:30)
Čeká vás moc zajímavé lezení. Je zde několik delších úseků s trny a kramlemi. Cestou nahoru je mnoho míst, kde si lze odpočinout, cesta vzhůru je terasovitá.
cca 16:00 oslava výstupu na vrchol, pořízení vrcholových fotek, odpočinek s překrásným výhledem (1261 m)
15:30 sestup z vrcholu zpět do obce, sestupová cesta vede lesem, zde je dostatek příjemného stínu. Příchod k restauraci na břehu jezera, občerstvení, odpočinek.
19:45 přejezd k ubytovacímu zařízení, volná zábava, relax, nocleh (7 km; doba jízdy 0:09)

Druhý den:
7:00 snídaně. 8:20 přejezd do obce Strobl, odsud se vydáme údolím Postalm mýtnou bránou nahoru, vozidlo necháme na silnici u cedule první z ferrat (43 km; doba jízdy 0:43).
Postalmklamm, Strobl ; 1.část obtížnost C/D; převýšení 120 m; vrchol 900 m; cesta vede soutěskou nad horskou říčkou
Navlečení ferrata výbavy, sestup k ferratě lesní stezkou k první atrakci, jež je dlouhý visutý lanový most nad kaňonem. Tento první přechod na levou stranu kaňonu je opravdovou výzvou, jelikož most se dost vlní a houpe. Další atrakcí jsou dvě napnutá ocelová lana vysoko nad horskou říčkou, kaňon je zde třeba z levé strany na pravou jako provazochodec přejít. Ze shora, v rozumných rozestupech od sebe, visí tlustá lodní lana po kterých lze kaňon též překonat po stylu „Tarzana“.  Cesta pokračuje pod skalním převise, kde je dost vlhko a ze skály na nás bude cca 15 minut kapat voda. Po mnoha kramlích sestoupíme dolů k říčce a čeká nás asi ta nejtěžší výzva v podobě jednoho přeskoku z pravé strany soutěsky na levou. Soutěska je v tomto místě tak akorát široká na to, aby se dala přeskočit, zároveň je vzdálenost dostatečně dlouhá na to, aby zafungoval náš pud sebezáchovy. V tomto místě i vysocí lidé sbírají několik minut odvahu pro skok nad propastí s divokou horskou říčkou… Jakmile překonáte svůj strach a rozhodnete se pro skok, zjistíte, že přeskok není až zas tak těžký, jak se zdál. Následně vás čeká příjemné lezení s výhledem na dva vodopády hned na druhé straně soutěsky. Poslední atrakcí je nepříliš dlouhý most, díky kterému se ocitnete opět na pravé straně soutěsky a pak už lezeme vzhůru a dechberoucí kaskádové vodopády máme po levé ruce.
Gamsleckenwand ; 2.část obtížnost D nebo F; převýšení 50 m; vrchol 1000 m, suchá a jiho-východní skalní stěna
Od okamžiku, kdy sejdeme z první ferraty je to asi 10 minut chůze k druhé ferratě. Lezci se mohou rozhodnout, jestli polezou svislou zkratkou o obtížnosti F, nebo standardní cestou o obtížnosti D. První čtvrtina je v mírném záklonu asi až do místa, kde se obě cesty spojují. Obtížnost se postupně snižuje a my jsme odměňováni nádhernými výhledy na vrchol Rinnkogel (1823 m n.m.). Na vrcholu jsou lavičky, odpočineme, nasvačíme se a vyrazíme k vozidlu. Přejezd do obce Strobl, zastávka v místní restauraci na pivečko nebo sladkou odměnu, přejezd k ubytovacímu zařízení.
cca 18:00 venkovní grilování masa a zeleniny, individuální večerní procházky do okolí nad jezerem Attersee, volný program, relax a nocleh.

Třetí den:
7:00 snídaně. 8:20 přejezd do obce Bad Goisern, odsud se vydáme klikatou silnicí vysoko nahoru, mineme oboru s velikými kusy jelenů a laní (40 km; doba jízdy 0:41). Oblečení výstroje, pochod pod ferratu Leadership ; obtížnost C; převýšení 128 m; vrchol 1278 m n.m., skála orientovaná jižně
Ferrata je jedinečná tím, že její část se leze průrvou / skalním komínem. Na cestě nás čeká několik vertikálních žebříků, jde o zábavné zpestření cesty vzhůru. V horní části získáme krásné výhledy směrem na jih a jiho-východ. Na vrcholu s křížem v nadm. výšce 1278 m pořídíme krásné fotky např. hory Loser a Krippenstein. Po občerstvení vyrazíme po strmé lesní pěšině zpátky dolů k cestě.
Jako druhou tento den zdoláme zážitkovou ferratu Mein Land Dein Land ; obtížnost C; převýšení 50 m; vrchol 1200 m n.m., skála orientovaná jiho-východně
Nástup je od první ferraty vzdálen cca 40 minut a začíná hluboko ve skále. První část polezeme svisle nahoru uvnitř skály, kdy není třeba použití světla. Pak nás čeká výzva v podobě dlouhého přechodu po vodorovném ocelovém laně, po kterém vyjdeme z nitra skály ven na slunce. Při přechodu po vodorovném ocelovém laně se lze jistit k hornímu ocelovému lanu a rukama se jej můžete i držet. Pak budeme postupovat šikmo vzhůru po nakloněné skalní stěně zalité sluncem. Všichni si chválí lezení po šikmém hliníkovém žebříku.  Asi ve 2/3 délky ferraty vylezeme nevysokým skalním komínem vzhůru. Hned nad ním je další atrakce a to slepá vodorovná odbočka vlevo na vyhlídku. Zde musíte opět balancovat po vodorovném fixním napnutém laně. Na toto vodorovné napnuté lano lze vylézt i ze spodu a to zkratkou po lanovém žebříku s dřevěnými příčkami. Malá zachůzka nás odmění překrásnými výhledy jižním směrem , lze spatřit i pohoří Dachstein. Odsud to už není daleko k vrcholu. Dáme svačinu a relax a vydáme se na čtyřicetiminutovou cestu dolů k vozidlu.
Bude-li čas, navštívíme historické lázeňské Městečko Bad Ischl nebo romantickou obec Traunkirchen při jezeru Traunsee. cca 17:00 vyrazíme na cestu do Česka (373 km; doba jízdy 4:30).
cca 22:00 příjezd do Prahy, cca 23:00 příjezd do Liberce

Charakteristika zájezdu:
Zájezd pro náročnou klientelu. Žádné noční přejezdy.  Zájezd postaven pro max. 8 nebo 16 osob. Bude vypraven jeden až dva minibusy pro 8 osob nebo jeden minibus pro 19 osob. Vozový park zde.
Součástí zájezdu jsou 2 noclehy v penzionu (převážně apartmány) a instruktáž ohledně správného používání ferrata výstroje. V ceně zájezdu není licencovaný horský průvodce či odborný dozor. Samotný pohyb na ferratě je na vlastní riziko účastníků. Na přání účastníků lze za příplatek zajistit odborný dozor na ferratě ve formě horského licencovaného průvodce UIMLA. Příplatkový průvodce se může účastnit, pokud si jej objednají minimálně 4 účastníci.
Zvolte nástupní místo, které vám nejvíce vyhovuje na trase Liberec-Praha-Benešov-Budějovice.

 

Doporučená výbava:
Ferrata obuv či pevné pohorky, nepromokavá bunda, pláštěnka, batoh, dostatek tekutin, trekové hole, plavky, ručník, druhé turistické boty, krém proti spálení na slunci, ferrata rukavice (jde o tříčtvrteční délku, mohou se použít i přiléhavé tenké pracovní celoprstové).

 

Ostatní:
Pokud nevlastníte ferrata výstroj, lze ji za 200 CZK/den zapůjčit.
Kompletní set obsahuje: přilba, tlumič pádu s dvěma dlaňovými karabinami na elastických lanech, sedák, hrudní úvazek, popruh na provázání sedáku a hrudního úvazku, smyčka 30 až 60 cm dlouhá na odsedávání s velkou karabinou o světlosti 24 až 28 mm.
Na přání zajistíme vegetariánskou stravu či stravu vhodnou pro různé typy alergií. Jedna večeře ve formě grilování a dvě snídaně nejsou zahrnuty v ceně.
Trasa k nahlédnutí na mapy.cz zde.
Zájezd AZ006; CK si vyhrazuje právo změnit ferratu a to v závislosti na klimatických podmínkách či fyzické/psychické kondici účastníků.


Užitečné odkazy:

https://ferrataclimbing.eu/viaferrata/attersee-mahdlgupf/
htts://ferrataclimbing.eu/viaferrata/postalmklamm-strobl/
https://ferrataclimbing.eu/viaferrata/mein-land-dein-land-bad-goisern/
https://ferrataclimbing.eu/viaferrata/leadership-bad-goisern/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bad_Ischl
http://badischl.salzkammergut.at/en
Traunkirchen na břehu jezera Traunsee