Anglie a Skotsko-pláže, útesy, univerzitní města a hrady

Horská turistika – Lake District – krásné jezera a zálivy – nejvyšší hora Británie Ben Nevis - písčité pláže - skalnaté útesy – jezero Loch Lomond – nejkrásnější hrady- univerzitní města St.Andrews a Cambridge - muzea a galerie – královská jachta Britania

 

Anotace:
19-ti denní poznávací zájezd. 16 noclehů v Británii. Procestujete severní Anglii, východní i západní pobřeží Skotska. Navštívíme několik hradů, výrobnu whisky včetně ochutnávky, pojedeme podél mnoha jezer včetně slavného Loch Lomond, vyjdeme nejvyšší horu Ben Nevis, jíst budeme v nejromantičtějších přístavech. V Edinburghu nakouknete do historie Skotska díky galeriím a muzeím. Večerní procházky kouzelnými kamennými uličkami historických měst, aquárium s možností plavat mezi třímetrovými žraloky, chůze po nejdelším mostě Británie, muzeum letectví s exkurzí věhlasného Concorde, Seabird centrum, procházky na nejkrásnějších plážích a výlet na vysoké útesy.
Procestujeme jak Highlands, západní rozmanité a členité drsné kamenité pobřeží, tak i východní pobřeží kde se nacházejí dlouhé písčité pláže. Uvidíte divoké tuleně, budete moci pozorovat mořské ptáky hnízdící na skalnatých útesech, papuchálky, možná budeme mít štěstí na delfíny i velryby.

 

Určeno pro:
Zážitkový poznávací zájezd pro ženy a muže, jednotlivce či skupiny, rodiny s dětmi od 7 let. Doprava lodí a minibusem. Budou vypraveny max dvě vozidla s osmi pasažéry. Max počet účastníků 16.

Podmínky účasti:
Uhrazení plné částky poznávacího zájezdu nejpozději do 20 dní před odjezdem. Dobrý zdravotní stav, fyzická kondice a ochota provozovat i pěší turistiku.


Itinerář:
1. den
Cesta z Česka do Dunkerk (nástup v Liberci v 15:00; Praha 16:00; Ústí nad Labem ??).

2.den
Příjezd do Dunkerk do 4:00. (1050 km; doba jízdy 9:50). Nalodění, 6:00 vyplutí trajektu. Vylodění v Dover 7:30 Britského času. Přejezd do oblasti Lake District (551 km; doba jízdy 5:40). Jako první si v této hornaté krajině plné jezer prohlédneme městečko Kendal. Oběd. Přejezd do obce Ambleside (23 km; doba jízdy 0:26). Individuální dobrovolné odpolední procházky do okolí, ubytování, odpočinek a relax, večeře, nocleh.

3.den
7:30 snídaně. Přejezd pod horu Scaffel Pike (15 km; doba jízdy 0:15, příjezd cca 9:00). Pěší turistika na vrchol 978 m n.m. Výhledy na sladkovodní jezera na severovýchodě i na moře na západě. Přejezd do Keswick (35 km; doba jízdy 0:35). Individuální procházky po městě a podél jezera, ubytování, relax, večeře, nocleh.

4.den
7:30 snídaně. Přejezd pod horu Skiddaw 931 m n.m. (5 km; doba jízdy 0:05). Pěší turistika na vrchol a zpět. Plavba veslovací loďkou po jezeru. Večeře, nocleh.

5.den (lze vypustit)
7:30 snídaně. Přejezd do obce Glenridding (30 km; doba jízdy 0:30, příjezd cca 9:30). Pěší turistika na vrchol hory Helvellyn 949 m n.m. Krásné výhledy, kamenolom, vodopády. Ubytování, relax, večeře, nocleh.

6.den
7:30 snídaně. Přejezd do města Carlisle (55 km; doba jízdy 0:40, příjezd cca 9:20). Prohlídka města, oběd. Přejezd do Glasgow – největšího města Skotska (155 km; doba jízdy 1:40. Prohlídka centra města, ubytování, individuální večerní procházky, relax, nocleh.

7.den
7:30 snídaně. Přejezd k poetickému jezeru Loch Lomond (60 km; doba jízdy 0:45, příjezd cca 9:30). Picknick na břehu jezera, dobrovolné koupání (voda je zde teplá). Přejezd k západnímu pobřeží k zálivu do obce Inveraray (45 km; doba jízdy 0:35). Prohlídka zámeckého parku a interiérů zámku Inveraray (10:00 až 17:45; vstupné 9/10 GBP). Procházka podél zálivu, občerstvení. Přejezd do přístavního městečka Oban, ze kterého vyplouvá mnoho lokálních trajektů na nedaleké ostrůvky (60 km; doba jízdy 0:50). Prohlídka města a přístavu, ubytování, večeře, nocleh.

8.den
7:00 snídaně. Přesun k hradu Stalker castle, procházka kolem hradu; přesun do údolí Glencoe (60 km; doba jízdy 0:50). Pěší turistika v údolí a na jeden z vrcholů. Přejezd do obce Kinlochleven, jízda kolem jezera Loch Leven (15 km; doba jízdy 0:15). Večeře, ubytování, nocleh.

9.den
7:30 snídaně. Dobrovolné lezení místní Kinlochleven ferraty vedle vysokého vodopádu. Přesun do obce Fort William (35 km; doba jízdy 0:35). Napůl cesty zastavíme u zálivu a půjdeme se podívat k moři, kde se vyskytují tuleni. Večeře, procházka do přístavu a centra. Ubytování, relax, nocleh.

10.den
7:00 snídaně. Přejezd do Glen Nevis pod nejvyšší horu Velké Británie (10 km; doba jízdy 0:10). Pěší výstup na vrchol hory Ben Nevis 1345 m n.m. Návrat do města Fort William, večeře, odpočinek, nocleh.

11.den
7:30 snídaně. Přejezd k Ben Nevis Destilery. Dobrovolná exkurze (5 GBP/18 GBP včetně ochutnávek třech druhů whisky). Přejezd k druhému východnímu pobřeží Skotska do města Perth (165 km; doba jízdy 2:00). Prohlídka centra, oběd. Přejezd do města Dundee (38 km; doba jízdy 0:30). Ubytování, prohlídka přístavu, pláže, centra, večeře, nocleh.

12.den
7:30 snídaně. Přejezd do proslulého univerzitního města St Andrews (21 km; doba jízdy 0:20), které je slavné i díky golfovému hřišti a historickým monumentům. Prohlídka zřícenin, historických budov, pláže a přístavu, oběd. Přejezd do obce North Qeensferry (62 km; doba jízdy 0:50). Dobrovolná exkurze a prohlídka oceánoria Deep Sea World v North Qeensferry (10:00 17:00 v týdnu a do 18:00 o víkendu). Možnost si zaplavat se žraloky nebo se účastnit krmení tuleňů. Alternativní dobrovolná procházka k zálivu First of Forth odkud je vidět na nejdelší dva mosty Británie. Dobrovolná procházka do poloviny silničního mostu a zpět. Ubytování, večeře, relax, nocleh.

13.den
7:30 snídaně. Jízda po nejdelším mostě Velké Británie. Road Bridge je visutý most z roku 1890, jež se hrdě tyčí vysoko nad zálivem Firth of Forth. Hned vedle něj je železniční most Rail Bridge, jež tu stojí od roku XXX.
Přejezd do centra hlavního města Edinburgh (25 km; doba jízdy 0:35), přesně do Holyrood parku. Dobrovolná pěší procházka na skalnatý vrchol a vyhlídku Arthur’s Seat nad hlavním městem. Prohlídka centra města, Edinburgh castle (9:30 až 18:00; vstupné 13,6/17 GBP). Dobrovolná exkurze dvou národních galerií, s bezplatným vstupem – Scottish National Gallery na adrese The Mound, Edinburgh EH2 2EL. ( https://www.nationalgalleries.org/national ) a Scottish National Portrait Gallery. Přejezd dvoupatrovým autobusem k Leith přístavu, kde kotví královská jachta The Royal Yacht Britannia, možná exkurze honosných interiérů. Večeře v restauraci, ubytování, osobní volno, večerní procházka osvětleným historickým centrem, nocleh.

14.den
7:30 snídaně. Přejezd do slavného golfového městečka Gullane na východním pobřeží (33 km; doba jízdy 0:35). Procházka po jedné z nejkrásnějších písčitých pláží Velké Británie. Oběd v místní restauraci, přejezd do turistického městečka North Berwick (10 km; doba jízdy 0:10); dobrovolná exkurze ptačího centra Scottish Seabird Centre (6,95 GBP/8,95 GBP). Přejezd pod bývalou sopku North Berwick Law (187 m n.m.), výstup na vrchol a prohlídka vztyčených velrybích čelistí do tvaru brány, pořízení vrcholových fotek. Ubytování, večeře, nocleh.

15.den
7:30 snídaně. Přejezd do slavného leteckého muzea East Fortune. Exkurze muzea letectví a vzducholodí z I a II světové váleje zde vystavený i Concorde. Přejezd ke skalnatým útesům St.Abb’s Head (50 km; doba jízdy 0:35). Pěší procházka vysoko nad mořem u hrany útesů, výlet k majáku. Přejezd do přístavního rybářského městečka Eyemouth (7 km; doba jízdy 0:10), které již leží v Anglii. Procházka po přístavu. Možnost spatřit divoké tuleně. Návštěva proslavené fast food restaurace a místní delikatesy Fisch&Chips (Cod or Haddock). Ubytování, nocleh.

16.den
7:30 snídaně. Přejezd k středověkému hradu Bamburg (46 km; doba jízdy 0:35). Hrad je slavný díky exteriéru i bohatému interiéru. Exkurze interiérů hradu, procházka po krásných plážích pod hradem, oběd. Přejezd do městečka Alnwick (28 km; doba jízdy 0:25). Prohlídka parku a přilehlých pastvin pod hradem. Ubytování, večeře, nocleh.

17.den
7:30 snídaně. Přejezd do univerzitního města Cambridge (430 km; doba jízdy 4:30). Prohlídka historického centra, procházka podél kanálů. Večeře, ubytování nocleh.

18.den
7:30 snídaně. Přejezd ke kanálu La Manche do přístavu Dover (195 km; doba jízdy 2:00).
Nalodění. Vyplutí cca 12:00. Vylodění ve Francii v 15:00 místního času. Cesta do Česka.

19.den
Očekávaný příjezd do Prahy cca 5:30.

Ostatní:
Na tomto poznávacím zájezdu se budete procházet po nejhezčích plážích Velké Británie, budete obdivovat rozeklané skalnaté útesy plné křičících mořských ptáků, objevíte nejznámější hrady a zámky Británie, projdete si zajímavá muzea a galerie. Zaměříme se také na rybářské přístavy, zálivy, jezera, pobřeží, krásné pláže a budeme hodně chodit. Cílem je vidět co nejvíce po dobu pobytu. Ubytování buď v apartmánech, hostelech nebo v Bed&Breakfast zařízeních kde je v ceně i bohatá snídaně. Cena nezahrnuje stravu, pakliže strava není součástí ubytování.  Jednolůžkový pokoj v Británii je za příplatek. Cena nezahrnuje vstupenky na turistické atrakce. Průvodce není oprávněn provádět na turistických atrakcích. Pro detailní výklad je zapotřebí využít místní průvodce. Cesta devítimístným minibusem, řidič a průvodce v ceně. Dvě noci budou stráveny na cestě minibusem tam a zpět. V Británii strávíme celkem 16 nocí, tyto noclehy nejsou zahrnuty v ceně. Pořadatel: bude brzy upřesněn; Více informací na mobilu 777640202.

URL cesty na mapy.cz
https://en.mapy.cz/s/24Pq5