Jezerní oblast Lake District, ostrov Skye, Edinburgh

Horská turistika - dechberoucí výhledy z vrcholů na rozlehlá jezera a zálivy -  jezerní oblast Lake District , hrabství Cumbria, severozápadní Anglie - město Glasgow - drsný ostrov Isle of Skye - pohoří Cuillins - Invergarry Castle - Fort William - historické město Edinburgh, jež je vystavěno převážně z kamenů - plavba nevelkým trajektem na ostrov s možností spatřit delfíny či divoké tuleně - skalnaté útesy - dlouhé písčité pláže - romantické přístavy - bájné hrady - reprezentativní parník britské královny -  muzea a galerie.

Charakter zájezdu:
Devítidenní poznávací zájezd. 4 dny strávíme v nejkrásnější části Anglie, jež je jezerní hornatá oblast Lake District , další 4 dny strávíme na severo-západě Skotska, převážně na ostrově Isle of Skye. Poslední den si prohlédneme hlavní město Skotska Edinburgh. Zájezd bude v duchu každodenních pěších výprav do okolí. V Británii přespíme celkem osmkrát. Prozkoumejte s námi severozápadní část Anglie, jde o hornatou oblast s mnoha jezery, jež je ideální pro horské tůry. Projdeme pohoří Cuillin na ostrově Skye, jež je oblíbené díky svým extrémně špičatým skalnatým hřebenůmJde o hory převážně z magnetovce. Zaměříme se na pěší horskou turistiku, jezera a zálivy.

Podmínky účasti:
Určeno pro ženy a muže, jednotlivce, páry či skupiny přátel, rodiny s dětmi od 10 let. Uhrazení plné částky poznávacího zájezdu nejpozději 30 dní před odjezdem. Ochota provozovat pěší horskou turistiku.

Itinerář:
1. den
Individuální doprava z Česka do Edinburgh. CK vám ráda zajistí levné letenky. Vyzvednutí na letišti Edinburgh (11:30), transport do jezerní oblasti Lake District, do městečka Keswick (206 km; doba jízdy 2:27). Ubytování, odpočinek, procházka k jezeru Derwentwatter, večeře v místních restauraci, volný program, nocleh.
2.den
7:00 snídaně. Přejezd přes Grasmere do Chapel Stile (31 km; doba jízdy 0:34) nedaleko nejvyššího vrcholu Lake District jménem Scaffel Pike (978 m n.m.). Pěší turistika na vrchol. Sestup k vozidlu. Přesun do obce Bowness on Windermere, občerstvení u jezera Windermere, návrat k ubytovacímu zařízení, nocleh.
3.den
7:00 snídaně. Přejezd do Ambleside (27 km; doba jízdy 0:25); prohlídka města, přejezd do obce Patterdale (13 km; doba jízdy 0:13), pěší turistika na vrchol Helvellyn (949 m n.m.). Návrat k jezeru Ullswater, večeře v místní restauraci, návrat k ubytovacímu zařízení, nocleh.
4.den
7:00 snídaně. Přejezd do největšího města Skotska Glasgow (202 km; doba jízdy 2:10). Prohlídka města, oběd. Přejezd na sever do přístavního města Mallaig, odkud odpradávna vyplouvali lodě na místní ostrovy  jako je např. ostrov Isle of Skye. Procházka po přístavu. Nalodění na malý trajekt, plavba na ostrov Skye trvá 30 minut a během ní lze pozorovat skákající delfíny (pokud budeme mít štěstí, CK negarantuje). Vylodění v Armadale, prohlídka Armadale Castle a zámeckého parku. Přejezd do obce Broadford (28 km; doba jízdy 0:24). Ubytování, nocleh.
5.den
7:00 snídaně. Přejezd k západnímu pobřeží do osady Glen Brittle (50 km; doba jízdy 0:38). Pěší horská turistika k  vrcholkům pohoří Cuillin , půjdeme směrem k nejvyššímu vrcholu ostrova Sgurr Alasdair , jehož ostrý skalnatý vrchol dosahuje výšky  992 m n.m.  Během dne získáme dech beroucí výhledy na záliv, moře, sousední skalní hřeben a okolní hory. Sestup k písčité pláži a piknik. Přejezd k atrakci Fairly Pools (6 km; doba jízdy 0:05), pěší procházka k jezírkům a vodopádům. Přejezd do osady Carbost (pokud bude čas; 8 km; doba jízdy 0:07), pěší procházka podél zálivu. Návrat k ubytovacímu zařízení. Večeře, nocleh.
6.den
7:00 snídaně. Přejezd na rozcestí Sligachan , kde stojí překrásný kamenný most přes řeku, jež po několika metrech ústí do moře (záleží na tom, zda budeme ubytováni v Broadfordu). Přejezd do obce Dunvegan (63 km; doba jízdy 0:46), exkurze Dunvegan Castle (10 GBP/ 9 GBP dítě), dobrovolná návštěva muzea obrů Giant Angus MacAskill Museum ; pěší procházka ke zřícenině kostela St Mary’s Church. Přejezd do obce Uig, odkud vyplouvají trajekty na ostrov Harris a Uist (44 km; doba jízdy 0:34). Procházka do okolí. Přejezd na severní cíp ostrova, prohlídka zříceniny hradu Duntulm Castle, jež byl vystavěn na skalnatých útesech nad mořem (13 km; doba jízdy 0:10). Přejezd do nejmalebnějšího městečka ostrova Portree (24 km; doba jízdy 0:19). Prohlídka městečka a přístavu, večeře v místní restauraci. Návrat k ubytovacímu zařízení, nocleh.
7.den
7:00 snídaně. Pokud budeme nocovat v Portree, ranní pěší výstup na útesy nad městem na vrchol Sithean Bhealaich Chumhaing, 392 m n.m., odkud jsou krásné výhledy na moře a na lososí farmy. Přejezd do obce Kyleakin (54 km; doba jízdy 0:43), prohlídka pobřeží. Přejezd přes jediný most na ostrov Skye do obce Kyle of Lochalsh, pokračování do obce Dornie, kde stojí slavný hrad Eilean Donan (10:00 až 16:00, vstupné 7,50 GBP) (14 km; doba jízdy 0:10), dobrovolná exkurze interiérů. Jízda podél Loch Duich přes městečko Invergarry ke hradu Invergarry Castle u jezera Loch Oich (67 km; doba jízdy 0:48). Procházka k jezeru a prohlídka exteriérů hradu. Přejezd do města Fort William (40 km; doba jízdy 0:34). Ubytování, procházka k přístavu, večeře v místní restauraci, nocleh.
8.den
7:00 snídaně. Přejezd do hlavního města Skotska Edinburgh k jezírku v Holy Rood Parku (211 km; doba jízdy 2:42). Procházka na skalnatý vrchol vysoko nad centrem města, pěší výstup na vyhlídku Arthur’s Seat. Přejezd k ubytovacímu zařízení, individuální večeře a procházky večerním centrem Edinburgh. Nocleh. Přejezd dvoupatrovým autobusem k přístavu Leith, kde kotví královská jachta The Royal Yacht Britannia, dobrovolná exkurze honosných interiérů. Prohlídka středověkého centra města, dobrovolná exkurze Edinburgh Castle (9:30 až 18:00; vstupné 13,6/17 GBP). Dobrovolná exkurze dvou národních galerií, s bezplatným vstupem –  Scottish National Gallery a Scottish National Portrait Gallery (1 Queen St.). Ubytování, individuální večeře v místních restauracích, relax, nocleh.
9.den
7:00 snídaně. Transport na letiště Edinburgh (12 km; doba jízdy 0:18). Individuální odlet do Česka.

 

Ostatní:
Zájezd pro náročnou klientelu. Žádné noční přejezdy. Zájezd postaven pro max. 8 nebo 16 osob. Bude vypraven jeden až dva minibusy pro 8 osob nebo jeden minibus pro 19 osob. Doprava po Skotsku osmi až devítimístným minibusem. Výchozí místo a vyzvednutí účastníků letiště Edinburgh, konečné místo letiště Edinburgh. Vyzvednutí na letišti a odvezení na letiště v ceně. Ubytování buď v apartmánech, hostelech nebo v Bed&Breakfast zařízeních kde bývá v ceně i bohatá snídaně. Cena nezahrnuje stravu, pakliže strava není součástí ubytování. Jednolůžkový pokoj je za příplatek. Cena nezahrnuje vstupenky na turistické atrakce. Průvodce není oprávněn provádět na turistických atrakcích – pro detailní výklad je zapotřebí využít místní průvodce. Řidič a průvodce v ceně.  Zájezd H014; CK si vyhrazuje právo změnit místo/město ubytování. CK si vyhrazuje změnit program a to v závislosti na klimatických podmínkách či fyzické/psychické kondici účastníků. ; více informací na mobilu 777 640 202

Trasa na mapě:
https://en.mapy.cz/s/2cZnC